Kollegorna motiverar oss mest
PUBLICERAD 29/4/2016
Lästid ca 1 min

Kollegorna motiverar oss mest

Arbetskamraterna är den viktigaste källan till motivation på jobbet, personalavdelningen den minsta, enligt en färsk undersökning.

Varannan svensk har svårt att känna engagemang på jobbet. Det visar en undersökning som Opinium Research har gjort på uppdrag på uppdrag av Oracle.

Knappt hälften, 45 procent, av de anställda uppger att de känner sig engagerade på arbetsplatsen.

Undersökningen visar också att arbetskamraterna är den viktigaste källan till motivation och engagemang. 59 procent uppger att kollegorna har störst positiv inverkan på motivationen, därefter kommer chefen med elva procent.

Anmärkningsvärt är att bara en procent av deltagarna i undersökningen tycker att personalavdelningen bidrar till engagemanget på jobbet.

Mest negativ inverkan på medarbetarnas engagemang har ledningsgruppen, enligt undersökningen som bygger på 1 511 intervjuer med anställda.

Läs mer om undersökningen: Simply Talent