Allt fler arbetsgivare ser att medarbetare med adhd eller autism kan tillföra mycket på en arbetsplats. Färre vet hur de ska ta vara på det. För styrkorna kommer sällan fram av sig själva, utan visar sig först när villkoren runt omkring fungerar.
Nu är den här. Semestern. För många av oss har kalendern tömts, autosvaret är aktiverat och tempot har börjat sjunka.
Ett team kan ha tydliga mål, rätt kompetens och fungerande roller men ändå fastna i samarbetet. Ofta märks det i möten som inte leder vidare, beslut som drar ut på tiden eller irritation mellan personer som egentligen vill åt samma håll.
I en tid då arbetsmarknaden förändras snabbare än någonsin har frågor om mångfald, inkludering och lika möjligheter blivit avgörande för både organisationers framgång och samhällets utveckling. Företag och verksamheter som lyckas skapa inkluderande arbetsplatser attraherar inte bara bredare kompetens utan stärker också sin innovationskraft, sitt ledarskap och sin långsiktiga konkurrenskraft.
Samhället och tekniken rör sig snabbare än på mycket länge. AI är det tydligaste exemplet: på bara några månader har det blivit möjligt att lösa uppgifter som låg helt utanför räckhåll tidigare. Samtidigt sträcker sig många avtal för systemstöd inom lön och HR tio, kanske tjugo år framåt. Hur kravställer man då för en framtid som ingen riktigt kan förutse?
Pressen att använda AI inom HR ökar, men för HR handlar det om att välja rätt användningsområden. Den 23 april bjuder HRnytt och Sympa in till frukostevent i Stockholm om hur AI kan stärka beslut, processer och prioriteringar i HR utan att tappa människoperspektivet.