Årliga medarbetarundersökningar är bara en fjäder i hatten
Foto: Sune Chee
PUBLICERAD 26/2/2025
Lästid ca 3 min
Aktuellt

Årliga medarbetarundersökningar är bara en fjäder i hatten

Det finns alldeles för många arbetsplatser som slår sig för bröstet för att de frågar hur medarbetarna mår en gång per år.

Svaren beror helt på dagsformen den dagen av årets 365 dagar. Jag ser alldeles för många medarbetare som gett samma feedback år efter år, men inget händer. Jo några saker händer till följd av det. Svarfrekvensen sjunker och trovärdigheten för medarbetarundersökningar följer med i fallet. Det är farligt att se samlad data som en checkbox att ha avklarad och en fjäder i hatten att skylta med.


Vi har ekonomiska kvartalsrapporter och då är det
rimligt att ha samma frekvens på måenderapporter.


Resultatfokuserade verksamheter ser sällan korrelationen mellan välmående och prestation. Men man behöver knappast vara en Einstein för att förstå att har jag en skitdag så kommer jag förmodligen inte prestera min fulla potential. HR får agera kuttersmycke för att det ska se bra ut på papper, men hade de fått agera sin sanna uppgift hade det utöver det varit bra för verksamheten.

Jag tycker inte det är fel att fråga medarbetare hur de mår en gång per år, men det hade varit mer rätt att i alla fall öka det till en gång i kvartalet. Vi har ekonomiska kvartalsrapporter och då är det rimligt att ha samma frekvens på måenderapporter. Hur mådde folk Q1? Kanske ser man att det då inte heller gick bra ekonomisk. Och vips så går det slitna uttrycket ”mjuka värden” in i historieböckerna för att vi plötsligt ser korrelationen och döper om det till kommersiella värden.


Som ledarskapstränare brukar jag
upplysa om kostnaderna i de ”mjuka värdena”
som exempelvis personalomsättning.


När jag som yrkesskadad retoriker under valår ser politiker peka på samhällskostnader så är det inte direkt så att jag poppar popcorn av spänning. De tävlar om vad som kostar mest och vilka instanser som ska ha av svenska folkets skattepengar. Listan på kostnader är alltid densamma och polemiken som ställs mellan grupper likaså, äldre mot invandrare, poliser mot sjukvård och listan fortsätter. Men på senare tid har jag lekt med tanken att se politiker lyfta kostnader som man fått upp ögonen för i näringslivet.


Genomsnittsvensken spenderar
1h och 33 minuter per dag i onödiga möten.


Som ledarskapstränare brukar jag upplysa om kostnaderna i de ”mjuka värdena” som exempelvis personalomsättning. Enligt en studie av Vision 2023 kostar det 542 700 kronor att rekrytera en person. Jag tänker på en bekants förskola där en närmast narcissistisk rektor orsakat 11 personer att säga upp sig på 14 månader.

Notan för svenska medborgare blir bara för den förskolan dryga 6 miljoner kronor. Hur ser personalomsättningen ut på skattefinansierade verksamheter? Och Atlassian beräknade 2023 att genomsnittsvensken spenderar 1h och 33 minuter per dag i onödiga möten. För 20 kollegor med snittlönen 40.000 blir den årliga kostnaden för onödiga möten 1.655.680 miljoner kronor. Det hade varit en intressant diskussion för politker.

Så en medarbetarundersökning är inte bara en fjäder i hatten utan också en enorm kostnad när man ser det så. Jag tycker det är dags för alla arbetsplatser att gå från feedback till action. Det är något jag har drömt om länge och jag har äntligen fått med mig Winningtemp som skrider dröm till verklighet.

Elaine Eksvärd, ledarskapstränare och retorikexpert.


Sedan 2014 har Winningtemp varit ledaren av medarbetarundersökningar med över 1200 nöjda kunder. I takt med att bolaget utvecklar sina smarta funktioner för att kunna stötta ledare på bästa sätt presenterar de nu ett samarbete med Snacka Snyggt – där ledare inte bara får de bästa verktygen för att samla in, analysera och agera på feedback, utan även utbildning i kommunikativt ledarskap. Lanseringen äger rum den 5 mars.

Läs mer om verktyget på winningtemp.com