Var tredje arbetsgivare outsourcar löner

Var tredje arbetsgivare outsourcar löner

Allt fler svenska arbetsgivare väljer externa lösningar för lönehantering. Inom tre år väntas andelen öka kraftigt, samtidigt som färre sköter allt internt.

En ny undersökning från SD Worx baserad på svar från 589 svenska HR-chefer och 1 000 anställda, visar att en växande andel svenska arbetsgivare väljer att lägga lönehanteringen utanför den egna organisationen. I dag outsourcar tre av tio hela eller delar av processen, och inom tre år väntas siffran stiga till fyra av tio.

Trots utvecklingen är det fortfarande en majoritet som sköter huvuddelen av lönearbetet internt. Tre av tio arbetsgivare hanterar i dag hela processen med egna system och egen personal, medan ytterligare en fjärdedel sköter det mesta internt men tar hjälp av externa aktörer i vissa delar. Sammantaget innebär det att drygt sex av tio fortfarande behåller merparten av lönehanteringen inom organisationen.

Andelen som outsourcar hela eller delar av lönehanteringen väntas öka från 30 till 41 procent inom tre år. Särskilt tydlig är ökningen bland dem som väljer att lägga ut hela processen externt från tre till sju procent.

Drivande trend bakom utvecklingen

Tre av tio arbetsgivare uppger att de haft problem med löneefterlevnad eller fått revisionsanmärkningar det senaste året. Dessutom anser knappt två av tre att organisationen har förmåga att effektivt anpassa sig till ny lagstiftning. Det visar att det finns ett fortsatt behov av stärkt regelefterlevnad, där externa specialister kan komma att spela en viktig roll.

Lönehantering håller på att förändras i grunden. Regelverken blir mer komplexa, kraven på datasäkerhet ökar och förväntningarna från medarbetarna stiger. Det driver allt fler svenska arbetsgivare att söka lösningar som kombinerar specialistkompetens, modern teknik och skalbarhet snarare än att försöka bygga och underhålla allt internt, säger Lena Backlund, Marknad- och kommunikationschef på SD Worx.

Självbetjäning och AI toppar HR-chefernas agenda 2026

Parallellt med outsourcingtrenden ökar investeringarna i digitala lösningar som förenklar för medarbetarna att hantera lönerelaterade ärenden själva. Självbetjäningslösningar, exempelvis för att ta del av lönespecifikationer eller ansöka om ledighet, toppar HR-chefernas prioriteringslista under 2026. Var fjärde arbetsgivare lyfter området som särskilt viktigt.

Sverige ligger i framkant när det gäller att integrera artificiell intelligens i löneprocessen. Mer än var femte arbetsgivare uppger AI som ett prioriterat område, vilket är högre än det europeiska genomsnittet. Tillämpningarna varierar, från AI-baserad kvalitetsgranskning av lönekörningar till automatiserad hantering av frånvaro och arbetstid.

Lönehantering är inte längre bara en administrativ funktion i bakgrunden. Det är en strategisk fråga som rör datasäkerhet, regelefterlevnad, medarbetarupplevelse och förmågan att fatta välgrundade beslut. Svenska arbetsgivare som investerar i rätt lösningar nu lägger grunden för en mer stabil och konkurrenskraftig verksamhet, avslutar Lena Backlund.


Om undersökningen

Undersökningen HR & Payroll Pulse genomfördes i januari och februari 2026 i 16 europeiska länder: Belgien, Finland, Frankrike, Irland, Italien, Kroatien, Nederländerna, Norge, Polen, Rumänien, Serbien, Slovenien, Spanien, Storbritannien, Sverige och Tyskland. Totalt tillfrågades 5 936 arbetsgivare varav 589 var HR-chefer i Sverige, samt 16 500 arbetstagare varav 1 000 kom från Sverige. Resultaten ger en representativ bild av arbetsmarknaden i varje land.

Annika Hegardt

Skribent

Annika Hegardt

Chefsredaktör

Läs fler artiklar →

Dela: